Ona

Wpisy

 • środa, 23 lutego 2011
  • Gry wyobraźni

    

   Dlaczego ludzie jednym przedmiotom nadają taką a nie inną wartość, dlaczego myślimy stereotypami i czy to "złe"? Badania nad mózgiem dają odpowiedzi "jak to zachodzi", które struktury mózgu są za to odpowiedzialne.
   Dlaczego tak? Jakie są ewolucyjne przyczyny powstania określonych zachowań?
   Jakie są ograniczenia rozwoju indywidualnego i społecznego?
   Jakie są źródła agresji, rasizmu, altruizmu, miłości, obrzędów i tabu, zachowań społecznych, religii?

    


   Dlaczego mamy tak dziwaczne obyczaje seksualne? Całkowite odchylenie od normy ssaczej!
   Jaki jest sens seksu u ludzi? U goryli prokreacja. Dlaczego ludzie nie uprawiają seksu publicznie? Dlaczego mężczyźni nie karmią piersią?
   Dlaczego kobiety nie przechodzą rui, a przechodzą menopauzę?
   Jakie są korzyści z homoseksualizmu i dlaczego wiąże się on z inteligencją i wrażliwością?

   Jak odpowiedzieć na te pytania???

   W różnych kulturach odrębnie podchodzi się do wielu kwestii. Np. w Afryce Zachodniej jedzenie bulw ignamu w czasie pory deszczowej stanowi religijne tabu. W dzisiejszym świecie zdominowanym przez Barbie, Internet, gry online wizje idealnych ludzi z reklam, itp. wiele konwenansów przestało istnieć, niestety… Nikogo już nie razi widok prawie nagiej modelki na bilboardzie… Człowiek XXI wieku ma być idealny… Szczupły, ale jeść powinien w Fast-foodach. Wysportowany, aczkolwiek najlepiej byłoby gdyby spędzał 20 godzin za biurkiem… Mamy być dobrymi rodzicami inteligentnych dzieci, robiąc jednocześnie karierę… W kulturze XXI wieku człowiek idealny to człowiek pozbawiony emocji, pnący się jak najwyżej, będący niezastąpionym we wszystkich dziedzinach życia. Tabu przestało istnieć. Większość stacji telewizyjnych otwarcie pokazuje sceny przemocy oraz ostry sex. Nie dziwi przesycenie prasy erotyką. Nawet produkty w żaden sposób niekojarzące się z erotyzmem reklamują nagie kobiety… wszystko opiera się w gruncie rzeczy na wyobraźni… Modne są dwuznaczne skojarzenia, przykuwają wzrok.

    


   Według Mircea Eliade, autora książki pt. “Sacrum Mit Historia”, „mieć wyobraźnię to znaczy korzystać z bogactwa wewnętrznego, z nieustającego, spontanicznego potoku obrazów”. Ale czy przypadkiem ten „spontaniczny potok obrazów” nie zmienia się w rwącą rzekę, niosącą ze sobą szereg niepotrzebnych śmieci skutecznie blokujących wypłynięcie na powierzchnię czystych idei, prawdziwych myśli? Ludzka wyobraźnia kształtuje się poprzez napotykanie od dziecka na swojej drodze obrazów, słów, myśli innych osób. Zabawy, gry logiczne, współzawodnictwo kształtują nasz rozwój. Jeśli będąc jeszcze otwarci na zdania innych (czytaj: jako dzieci) napotykamy na swej drodze zbyt dużo pseudo ideałów, nasza wyobraźnia staje się spaczona…

   Oczekujemy idealnych partnerów, pracy, domu. Tak, jak w reklamie, codziennie musi świecić słońce a ludzie zawsze powinni się uśmiechać. Co, poza reklamą jest powodem takiego postrzegania świata? Tworzenie substytutów rzeczywistości. Przykład? Barbie! Uważa się ją za prawdziwy artefakt - czyli obiekt oznaczający co innego dla prawie każdej grupy społecznej, od małych dziewczynek po transwestytów.

   Według Rogers rola słynnej lalki znacznie wykracza poza wąsko rozumiany "kult wyglądu" i jest bardziej wieloznaczna niż przypisywany jej szkodliwy, seksistowsko-rasistowski stereotyp; na przykład, seksualność czy przynależność klasowa Barbie wcale nie są takie oczywiste. Liczne rozmowy z użytkowni(cz)kami dowodzą wszakże jednego - Barbie narodziła się, by konsumować. Jej ciało pozostaje doskonałą metaforą współczesności - jest plastikowe, zestandaryzowane i ocieka nieszczerością, niczym meksykańska telenowela.

   Ale wygląda na to, że właśnie takie wzorce, ideały najbardziej przemawiają do ludzi…

   Dlaczego? Bo łatwiej akceptować to, co akceptują inni i nie zastanawiać się głębiej nad sensem, przecież myślenie męczy…

   Kształtowanie myślenia stało się dziś znacznie mniej ważne od wygody. Wygodni rodzice zapewniają dzieciom nierozwijające rozrywki. Zamiast uczyć pozytywnych zachowań (np. grajac z dzieckiem w  grę zbieranie owoców), dorośli wolą spędzać czas wolny przed telewizorami, pozbywając się dzieci na jak najdłużej. Do czego prowadzą takie zachowania? Dowiem się pewnie za parę lat. Oby nie było wtedy zbyt późno na zmiany.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   zuzannaimy
   Czas publikacji:
   środa, 23 lutego 2011 13:37